Valamennyien egyetértettek abban, hogy az ifjúság támogatása fontos cél kell legyen. Az ifjúság támogatásáról pedig nem lehet úgy beszélni, hogy figyelmen kívül hagyjuk annak mobilitását, valamint azt a tényt, hogy egyre nehezebb őket megszólítani.
Őri-Pákay Franciska, a Szatmár Megyei Fiatalokért Kulturális Egyesület elnöke kiemelte, számukra példaértékű a magyarországi partnerek, a nyíregyházi és a debreceni szervezetek tevékenysége - noha komoly különbségek vannak a két fél struktúrájában. Amíg ugyanis Nyíregyházán az önkormányzat szerződéses viszonyban van az ifjúsági szervezettel, amelynek székházat is biztosít, amiért cserében az átvállalja az ifjúsági feladatok ellátását, addig Debrecenben inkább a gazdasági szférával ápol szorosabb kapcsolatokat a szervezet.
A magyarországi példák láttán Őri-Pákay elmondta, Szatmár megyében is szükség van a határ nyugatabbik oldalán már jól ismert ifjúsági stratégia megalkotására, illetve egy ifjúsági iroda létrehozására. Az ifjúsági iroda, amellett, hogy teret adna különböző rendezvények megszervezésére, igyekezne a fiatalok segítségére lenni különböző kérdésekben (például ösztöndíj-lehetőség, különböző képzések szervezése), egyben hallatná a hangját és képviselné is az érdekeiket különböző fórumokon.
Konszenzus született abban is, hogy mind a négy megye szervezeteinek fel kell mérnie, melyek az erősségeik és melyek a gyengéik, hogy a jövőre startoló RO-HU pályázatok megcélzásakor ezeket figyelembe tudják venni.